Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1764AET-2-5-PBF
LT1764AET-2.5#PBF
| Part Number: | LT1764AET-2.5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1764AET-2-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.5V 3A Automotive 5-Pin(5+Tab) TO-220 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1764AET-2-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.5V 3A Automotive 5-Pin(5+Tab) TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 340 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 3.1 A |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 63 dB |
Documentation for Analog Devices LT1764AET-2.5#PBF
| Datasheet | View & Download LT1764AET-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1764AET-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1764AET-2-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1764AET-2-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1764AET-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1764AET-2-5-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



