Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CS8-3-3-PBF
LT1763CS8-3.3#PBF
| Part Number: | LT1763CS8-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CS8-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 8-Pin SOIC N |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CS8-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A Automotive 8-Pin SOIC N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Current Limit | 520 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Analog Devices LT1763CS8-3.3#PBF
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-3-3-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












