Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CS8-1-5
LT1763CS8-1.5
| Part Number: | LT1763CS8-1.5 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CS8-1-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Linear Technology LT1763CS8-1.5 / IC Reg 1.5V 500MA Ldo Ln 8SOIC |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CS8-1-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Linear Technology LT1763CS8-1.5 / IC Reg 1.5V 500MA Ldo Ln 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 520 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1763CS8-1.5
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-1-5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1763CS8-1-5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-1-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CS8-1-5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








