Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CDE-2-5-PBF
LT1763CDE-2.5#PBF
| Part Number: | LT1763CDE-2.5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CDE-2-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A Automotive 12-Pin DFN EP |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1763CDE-2-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A Automotive 12-Pin DFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 12 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 520 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Case/Package | DFN |
| Number of Pins | 12 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 520 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1763CDE-2.5#PBF
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1763CDE-2-5-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum input voltage for the regulator?
What is the maximum operating temperature for the regulator?
What is the voltage output of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the maximum input voltage for the regulator?
What is the maximum operating temperature for the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





