Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1761ES5-SD-TRMPBF
LT1761ES5-SD#TRMPBF
| Part Number: | LT1761ES5-SD#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1761ES5-SD-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.22V to 20V 0.1A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1761ES5-SD-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.22V to 20V 0.1A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 110 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.22 V |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LT1761ES5-SD#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1761ES5-SD-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








