Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1761ES5-5-TRMPBF
LT1761ES5-5#TRMPBF
| Part Number: | LT1761ES5-5#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1761ES5-5-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.1A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1761ES5-5-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.1A Automotive 5-Pin TSOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOT |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 110 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Case/Package | TSOT |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 300 mV |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 110 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Reference Voltage | 1.22 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.5 mm |
Documentation for Analog Devices LT1761ES5-5#TRMPBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the package type of the product?
What is the dropout voltage of the product?
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








