Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1616ES6-TRMPBF
LT1616ES6#TRMPBF
| Part Number: | LT1616ES6#TRMPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1616ES6-TRMPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LT1616 - 600mA, 1.4MHz Step-Down Switching Regulator in SOT-23 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1616ES6-TRMPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LT1616 - 600mA, 1.4MHz Step-Down Switching Regulator in SOT-23
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 6 |
| Frequency | 1.4 MHz |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 850 mA |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Max Supply Voltage | 25 V |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 1.8 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 900 µm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.75 mm |
Documentation for Analog Devices LT1616ES6#TRMPBF
| Datasheet | View & Download LT1616ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1616ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1616ES6-TRMPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1616ES6-TRMPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1616ES6-TRMPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1616ES6-TRMPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the packaging type and number of pins for this product?
Are there any alternate parts available for this product?
What are the compliance standards or regulations that this product meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













