Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1587CM-PBF
LT1587CM#PBF
| Part Number: | LT1587CM#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1587CM-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Positive LDO Regulator, 3.6V, 1.3V Dropout, BIPolar, PSSO2 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1587CM-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Positive LDO Regulator, 3.6V, 1.3V Dropout, BIPolar, PSSO2
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | M |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.15 V |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 5.5 V |
| Min Current Limit | 3.1 A |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for Analog Devices LT1587CM#PBF
| Datasheet | View & Download LT1587CM-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1587CM-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1587CM-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1587CM-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1587CM-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1587CM-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1587CM-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1587CM-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the regulator?
What is the dropout voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






