Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1585CT-1-5-PBF
LT1585CT-1.5#PBF
| Part Number: | LT1585CT-1.5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1585CT-1-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.5V 4.6A 3-Pin(3+Tab) TO-220 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1585CT-1-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.5V 4.6A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 4.6 A |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Output Current | 4.6 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
Documentation for Analog Devices LT1585CT-1.5#PBF
| Datasheet | View & Download LT1585CT-1-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1585CT-1-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1585CT-1-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1585CT-1-5-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


