Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1585ACT-3-3-PBF
LT1585ACT-3.3#PBF
| Part Number: | LT1585ACT-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1585ACT-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1585ACT-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Power Dissipation | 28.8 W |
| Min Current Limit | 5 A |
| Min Input Voltage | 4.3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 28.8 W |
| Quiescent Current | 13 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 9.4 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 4.57 mm |
Documentation for Analog Devices LT1585ACT-3.3#PBF
| Datasheet | View & Download LT1585ACT-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1585ACT-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1585ACT-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1585ACT-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1585ACT-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1585ACT-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1585ACT-3-3-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







