Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529IQ-PBF
LT1529IQ#PBF
| Part Number: | LT1529IQ#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529IQ-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 3.8V Min, 20V Max, 0.95V Dropout, BIPolar, PSSO5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529IQ-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 3.8V Min, 20V Max, 0.95V Dropout, BIPolar, PSSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 14 V |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Min Output Voltage | 3.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 14 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1529IQ#PBF
| Datasheet | View & Download LT1529IQ-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1529IQ-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1529IQ-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1529IQ-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range of the regulator?
How much dropout voltage does the regulator have?
What is the product name and brand?
How many pins does the regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






