Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529CT-3-3-PBF
LT1529CT-3.3#PBF
| Part Number: | LT1529CT-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529CT-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 3A 5-Pin(5+Tab) TO-220 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529CT-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 3A 5-Pin(5+Tab) TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Termination | Through Hole |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Termination | Through Hole |
Documentation for Analog Devices LT1529CT-3.3#PBF
| Datasheet | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1529CT-3-3-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the input and output voltage of this product?
What is the maximum output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



