Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529CQ-3-3-TRPBF
LT1529CQ-3.3#TRPBF
| Part Number: | LT1529CQ-3.3#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529CQ-3-3-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Positive LDO Regulator, 3.3V, 0.95V Dropout, BIPolar, PSSO5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1529CQ-3-3-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Positive LDO Regulator, 3.3V, 0.95V Dropout, BIPolar, PSSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1529CQ-3.3#TRPBF
| Datasheet | View & Download LT1529CQ-3-3-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1529CQ-3-3-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1529CQ-3-3-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1529CQ-3-3-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage for the regulator?
What is the dropout voltage of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


