Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1506IS8-3-3-PBF
LT1506IS8-3.3#PBF
| Part Number: | LT1506IS8-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1506IS8-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, 8.5A, 560kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1506IS8-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, 8.5A, 560kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 4.5 A |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.99 mm |
Documentation for Analog Devices LT1506IS8-3.3#PBF
| Datasheet | View & Download LT1506IS8-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1506IS8-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1506IS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1506IS8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1506IS8-3-3-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator and its specifications?
What is the price of the product at Analog Devices?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










