Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1376HVIS-PBF
LT1376HVIS#PBF
| Part Number: | LT1376HVIS#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1376HVIS-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1376HVIS-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 21.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 21.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 21.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1376HVIS#PBF
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1376HVIS-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1376HVIS-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1376HVIS-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1376HVIS-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the product category?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
What is the maximum output current of the product?
What is the product name and brand?
What is the function of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the package type of the product?
What is the product name?
What is the product category?
What is the brand of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









