Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1376HVCS-TRPBF
LT1376HVCS#TRPBF
| Part Number: | LT1376HVCS#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1376HVCS-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1376HVCS-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 21.5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 21.5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 21.5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | S |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 21.5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1376HVCS#TRPBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
Is the regulator compliant with RoHS standards?
What is the part number of the switching regulator?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the switching regulator?
Does the switching regulator have a synchronous rectifier?
What is the product model number?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
Is the regulator lead-free and RoHS compliant?
What is the part number of the switching regulator?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the switching regulator?
Is the switching regulator lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









