Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1375IS8-5-PBF
LT1375IS8-5#PBF
| Part Number: | LT1375IS8-5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1375IS8-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1375IS8-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3A, 570kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1375IS8-5#PBF
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1375IS8-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1375IS8-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1375IS8-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1375IS8-5-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator?
What is the maximum output current?
What is the switching frequency?
What is the part number of the switching regulator?
What is the maximum switching frequency of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Is the regulator lead-free and RoHS compliant?
What is the product name?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency?
What is the package type?
What is the product name and model number?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










