Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1372CS8
LT1372CS8
| Part Number: | LT1372CS8 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1372CS8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 2.7A, 580kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1372CS8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 2.7A, 580kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 30 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Flyback |
Documentation for Analog Devices LT1372CS8
| Datasheet | View & Download LT1372CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1372CS8 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1372CS8 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1372CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1372CS8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1372CS8 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the maximum output current of the LT1372CS8?
What is the input voltage range for the LT1372CS8?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

