Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1371CR-PBF
LT1371CR#PBF
| Part Number: | LT1371CR#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1371CR-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3A, 580kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO7 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1371CR-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3A, 580kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 7 |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.245 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 35 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Cuk, Boost, Flyback |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 7 |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.245 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 35 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Cuk, Boost, Flyback |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 7 |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 35 V |
| Min Input Voltage | 2.4 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.245 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 35 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Cuk, Boost, Flyback |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for Analog Devices LT1371CR#PBF
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1371CR-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1371CR-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1371CR-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1371CR-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the switching frequency of the product?
What is the product name and brand of this item?
What is the type of regulator used in this product?
What is the maximum output current of this regulator?
What is the switching frequency of this regulator?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
Is the regulator lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














