Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1361CN8-PBF
LT1361CN8#PBF
| Part Number: | LT1361CN8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1361CN8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1361CN8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 50 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 79 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 37 MHz |
| Input Bias Current | 300 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 300 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 9.6 mA |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Output Current per Channel | 34 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 93 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 800 V/µs |
| Voltage Gain | 76.12 dB |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
Documentation for Analog Devices LT1361CN8#PBF
| Datasheet | View & Download LT1361CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1361CN8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1361CN8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1361CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1361CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1361CN8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1361CN8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the type of the product?
What is the maximum offset of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







