Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1206CT7-PBF
LT1206CT7#PBF
| Part Number: | LT1206CT7#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1206CT7-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Noise Amplifier ±15V 7-Pin(7+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1206CT7-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Noise Amplifier ±15V 7-Pin(7+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-7 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 7 |
| -3db Bandwidth | 60 MHz |
| Bandwidth | 60 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Input Bias Current | 10 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 500 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 900 V/µs |
| Voltage Gain | 68 dB |
| Height | 15.748 mm |
Documentation for Analog Devices LT1206CT7#PBF
| Datasheet | View & Download LT1206CT7-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1206CT7-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1206CT7-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1206CT7-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1206CT7-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What compliance standards or regulations does the product meet?
Are there any alternative names or part numbers for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





