Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LT1181ACN
LT1181ACN
| Part Number: | LT1181ACN |
| Manufacturer: | Analog Devices / Linear Technology |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LT1181ACN |
| Qty Available: | |
| Description: | LT1181A - Low Power 5V RS232 Dual Driver/Receiver with 0.1µF Capacitors |
PCX has Analog Devices / Linear Technology Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LT1181ACN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LT1181A - Low Power 5V RS232 Dual Driver/Receiver with 0.1µF Capacitors
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 16 mA |
| Number of Receivers | 2 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Analog Devices / Linear Technology LT1181ACN
| Datasheet | View & Download LT1181ACN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1181ACN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1181ACN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1181ACN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the data rate of the LT1181ACN?
How many drivers and receivers does the LT1181ACN have?
What is the supply voltage range for the LT1181ACN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
