Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1176CSW-5
LT1176CSW-5
| Part Number: | LT1176CSW-5 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1176CSW-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 2.2A, 120kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO20 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1176CSW-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 2.2A, 120kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Input Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1176CSW-5
| Datasheet | View & Download LT1176CSW-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1176CSW-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1176CSW-5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1176CSW-5 Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency of the regulator?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

