Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1172CS8-PBF
LT1172CS8#PBF
| Part Number: | LT1172CS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1172CS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3.5A, 115kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1172CS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3.5A, 115kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 100 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 3.5 A |
| Max Output Power | 100 W |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.244 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.25 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Cuk, Flyback |
| Height | 1.48 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.99 mm |
Documentation for Analog Devices LT1172CS8#PBF
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1172CS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1172CS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of this product?
What is the brand of this product?
What is the description of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
















