Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1171HVCQ-TRPBF
LT1171HVCQ#TRPBF
| Part Number: | LT1171HVCQ#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1171HVCQ-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Converter DC-DC Single Step Up/Step Down 3 Volt to 60 Volt 6-Pin(5+Tab) DDPAK T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1171HVCQ-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Converter DC-DC Single Step Up/Step Down 3 Volt to 60 Volt 6-Pin(5+Tab) DDPAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Power | 100 W |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 60 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1171HVCQ#TRPBF
| Datasheet | View & Download LT1171HVCQ-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1171HVCQ-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1171HVCQ-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1171HVCQ-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1171HVCQ-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1171HVCQ-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










