Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LT1133ACSW
LT1133ACSW
| Part Number: | LT1133ACSW |
| Manufacturer: | Analog Devices / Linear Technology |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LT1133ACSW |
| Qty Available: | |
| Description: | LT1133A - Advanced Low Power 5V RS232 Drivers/Receivers with Small Capacitors (Includes LT1130 thru LT1141) |
PCX has Analog Devices / Linear Technology Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LT1133ACSW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LT1133A - Advanced Low Power 5V RS232 Drivers/Receivers with Small Capacitors (Includes LT1130 thru LT1141)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Data Rate | 250 kbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Supply Current | 25 mA |
| Number of Receivers | 5 |
| Number of Transceivers | 1 |
| Number of Transmitters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Analog Devices / Linear Technology LT1133ACSW
| Technical Drawing | View & Download LT1133ACSW Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1133ACSW Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1133ACSW Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1133ACSW Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of the product?
How many pins does the product have?
What is the data rate of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.