Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129IQ-5-PBF
LT1129IQ-5#PBF
| Part Number: | LT1129IQ-5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129IQ-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.7A 6-Pin(5+Tab) DDPAK Tube / IC REG LDO 5V 0.7A 5DDPAK |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129IQ-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.7A 6-Pin(5+Tab) DDPAK Tube / IC REG LDO 5V 0.7A 5DDPAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 700 mA |
| Min Input Voltage | 4.15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 700 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Quiescent Current | 25 µA |
| Reference Voltage | 3.75 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.572 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 8.382 mm |
Documentation for Analog Devices LT1129IQ-5#PBF
| Datasheet | View & Download LT1129IQ-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1129IQ-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1129IQ-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1129IQ-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1129IQ-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1129IQ-5-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1129IQ-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1129IQ-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1129IQ-5-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
Are there any compliance standards or regulations that this product meets?
What is the price and stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





