Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129CQ-5-TRPBF
LT1129CQ-5#TRPBF
| Part Number: | LT1129CQ-5#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129CQ-5-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.7A 6-Pin(5+Tab) DDPAK T/R |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129CQ-5-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.7A 6-Pin(5+Tab) DDPAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 4.15 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 700 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1129CQ-5#TRPBF
| Datasheet | View & Download LT1129CQ-5-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1129CQ-5-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1129CQ-5-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1129CQ-5-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1129CQ-5-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the maximum output current of this regulator?
What is the voltage output of this regulator?
What is the package type of this regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



