Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129CQ-3-3
LT1129CQ-3.3
| Part Number: | LT1129CQ-3.3 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129CQ-3-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 3.8V Min, 30V Max, 0.7V Dropout, PSSO5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1129CQ-3-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 3.8V Min, 30V Max, 0.7V Dropout, PSSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Dropout Voltage | 450 mV |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Input Voltage | 4.15 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Output Current | 700 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1129CQ-3.3
| Datasheet | View & Download LT1129CQ-3-3 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1129CQ-3-3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1129CQ-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1129CQ-3-3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
What is the dropout voltage of the regulator?
How many pins does the regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.