Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1121IST-5
LT1121IST-5
| Part Number: | LT1121IST-5 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1121IST-5 |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1121IST-5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 0.15A 4-Pin(3+Tab) SOT-223
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 420 mV |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Min Input Voltage | 4.17 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 6.71 mm |
| Width | 3.71 mm |
Documentation for Analog Devices LT1121IST-5
| Datasheet | View & Download LT1121IST-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1121IST-5 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1121IST-5 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1121IST-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1121IST-5 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1121IST-5 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage for this regulator?
What is the dropout voltage of this regulator?
What is the package type of this regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


