Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1121CN8-3-3-PBF
LT1121CN8-3.3#PBF
| Part Number: | LT1121CN8-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1121CN8-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 3.75V Min, 30V Max, 0.7V Dropout, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1121CN8-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 3.75V Min, 30V Max, 0.7V Dropout, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 420 mV |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 150 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Input Voltage | 4.17 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage | 3.3 V |
Documentation for Analog Devices LT1121CN8-3.3#PBF
| Datasheet | View & Download LT1121CN8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1121CN8-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1121CN8-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1121CN8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1121CN8-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1121CN8-3-3-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the input and output voltage range of this product?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


