Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086IT-5-PBF
LT1086IT-5#PBF
| Part Number: | LT1086IT-5#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086IT-5-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 5V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086IT-5-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 5V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.55 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 15 kW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 68 dB |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1086IT-5#PBF
| Datasheet | View & Download LT1086IT-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086IT-5-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086IT-5-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1086IT-5-PBF Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price and stock availability of LT1086IT-5#PBF?
What are the technical specifications of LT1086IT-5#PBF?
Are there any compliance standards or regulations that LT1086IT-5#PBF meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



