Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086IM-3-3
LT1086IM-3.3
| Part Number: | LT1086IM-3.3 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086IM-3-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086IM-3-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263-4 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 15 W |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1086IM-3.3
| Datasheet | View & Download LT1086IM-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086IM-3-3 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1086IM-3-3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1086IM-3-3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the minimum and maximum input voltage?
What is the dropout voltage of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the type of regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
