Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086CM-TRPBF
LT1086CM#TRPBF
| Part Number: | LT1086CM#TRPBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086CM-TRPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086CM-TRPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | M |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Voltage | 23.5 V |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.55 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 23.5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 15 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1086CM#TRPBF
| Datasheet | View & Download LT1086CM-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-TRPBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-TRPBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1086CM-TRPBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-TRPBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number for the Adjustable Positive LDO Regulator?
What is the minimum input voltage for the Adjustable Positive LDO Regulator?
What is the maximum output voltage for the Adjustable Positive LDO Regulator?
What is the dropout voltage for the Adjustable Positive LDO Regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





