Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086CM-3-3-PBF
LT1086CM-3.3#PBF
| Part Number: | LT1086CM-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086CM-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1086CM-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | M |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 2.55 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 15 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1086CM-3.3#PBF
| Datasheet | View & Download LT1086CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1086CM-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1086CM-3-3-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
What is the dropout voltage of the regulator?
How many pins does the regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













