Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1085CM-3-3-PBF
LT1085CM-3.3#PBF
| Part Number: | LT1085CM-3.3#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1085CM-3-3-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1085CM-3-3-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | M |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Min Input Voltage | 4.3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.8 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for Analog Devices LT1085CM-3.3#PBF
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1085CM-3-3-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of product?
What is the input voltage range?
What is the output voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






