Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1084CT-3-3
LT1084CT-3.3
| Part Number: | LT1084CT-3.3 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1084CT-3-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSFM3 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1084CT-3-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Adjustable Positive LDO Regulator, 1.2V Min, 15V Max, 1.5V Dropout, BIPolar, PSFM3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 5.5 A |
| Min Input Voltage | 2.55 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 5 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 30 kW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 72 dB |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1084CT-3.3
| Datasheet | View & Download LT1084CT-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-3-3 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1084CT-3-3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-3-3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the dropout voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
