Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1084CT-12-PBF
LT1084CT-12#PBF
| Part Number: | LT1084CT-12#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1084CT-12-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG LDO 12V 5A TO220-3 / LDO Regulator Pos 12V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1084CT-12-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG LDO 12V 5A TO220-3 / LDO Regulator Pos 12V 5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 5.5 A |
| Min Input Voltage | 2.55 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 45 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Case/Package | T |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 5.5 A |
| Min Input Voltage | 2.55 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Positive |
| Power Dissipation | 45 W |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1084CT-12#PBF
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1084CT-12-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1084CT-12-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1084CT-12-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the description of the product?
What is the dropout voltage of the regulator?
What is the maximum input voltage of the regulator?
What is the part number of the product?
What is the description of the product?
What compliance standards or regulations does the product meet?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







