Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1076IQ-PBF
LT1076IQ#PBF
| Part Number: | LT1076IQ#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1076IQ-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3.2A, 125kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1076IQ-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3.2A, 125kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Q |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Input Voltage | 7.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 35 V |
| Switching Frequency | 110 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1076IQ#PBF
| Datasheet | View & Download LT1076IQ-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1076IQ-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1076IQ-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1076IQ-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












