Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1076CR-PBF
LT1076CR#PBF
| Part Number: | LT1076CR#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1076CR-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 3.2A, 125kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO7 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1076CR-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 3.2A, 125kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO7
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | R |
| Number of Pins | 7 |
| Frequency | 100 kHz |
| Max Input Voltage | 45 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 10 A |
| Max Output Voltage | 50 V |
| Min Input Voltage | 7.3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 35 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 9.4 mm |
Documentation for Analog Devices LT1076CR#PBF
| Datasheet | View & Download LT1076CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1076CR-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1076CR-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1076CR-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1076CR-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
Is the regulator lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














