Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1070HVIT-06PBF
LT1070HVIT#06PBF
| Part Number: | LT1070HVIT#06PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1070HVIT-06PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator/Controller, Current-mode, 5A, 47kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PZIP5 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1070HVIT-06PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator/Controller, Current-mode, 5A, 47kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PZIP5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-5 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 60 V |
| Switching Frequency | 40 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1070HVIT#06PBF
| Datasheet | View & Download LT1070HVIT-06PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1070HVIT-06PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1070HVIT-06PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the output current and voltage of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Does the product have synchronous rectification?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








