Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054MJ8
LT1054MJ8
| Part Number: | LT1054MJ8 |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054MJ8 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Regulator, Voltage-mode, 0.1A, 25kHz Switching Freq-Max, BIPolar, CDIP8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054MJ8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Regulator, Voltage-mode, 0.1A, 25kHz Switching Freq-Max, BIPolar, CDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 25 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Analog Devices LT1054MJ8
| Datasheet | View & Download LT1054MJ8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054MJ8 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054MJ8 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1054MJ8 Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
Is the voltage regulator RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
