Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054IS8-PBF
LT1054IS8#PBF
| Part Number: | LT1054IS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054IS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched-Capacitor Voltage Converter with Regulator Inverting/Step-Up 100mA NSOIC-8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054IS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched-Capacitor Voltage Converter with Regulator Inverting/Step-Up 100mA NSOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 25 kHz |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 25 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Height | 1.498 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Analog Devices LT1054IS8#PBF
| Datasheet | View & Download LT1054IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054IS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1054IS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1054IS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054IS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the category of the product?
What is the brand of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







