Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054CS8-PBF
LT1054CS8#PBF
| Part Number: | LT1054CS8#PBF |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054CS8-PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Regulator, 25kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054CS8-PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Regulator, 25kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 25 kHz |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 30 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 25 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Charge Pump |
| Height | 1.498 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 3.988 mm |
Documentation for Analog Devices LT1054CS8#PBF
| Datasheet | View & Download LT1054CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CS8-PBF Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1054CS8-PBF Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1054CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CS8-PBF Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CS8-PBF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the maximum input voltage for the regulator?
Does the regulator have a synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













