Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054CP
LT1054CP
| Part Number: | LT1054CP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054CP |
| Qty Available: | |
| Description: | Switched Capacitor Regulator, 0.1A, 100kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LT1054CP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switched Capacitor Regulator, 0.1A, 100kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842 mg |
| Dropout Voltage | 1.1 V |
| Frequency | 25 kHz |
| Logic Function | Inverting |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | -5.2 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | -4.7 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Nominal Output Voltage | -5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 2.5 mA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 2.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 25 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Buck-Boost |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LT1054CP
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1054CP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1054CP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of LT1054CP?
What is the voltage range of LT1054CP?
What is the output current of LT1054CP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








