Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1033CT
LT1033CT
| Part Number: | LT1033CT |
| Manufacturer: | Analog Devices |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1033CT |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Negative Adjustable Linear Voltage Regulator 1 Output -1.2V to -32V 3A TO-220-3 |
PCX has Analog Devices Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LT1033CT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Negative Adjustable Linear Voltage Regulator 1 Output -1.2V to -32V 3A TO-220-3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Current Limit | 3 A |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | -32 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Negative |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Analog Devices LT1033CT
| Datasheet | View & Download LT1033CT Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1033CT Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1033CT Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1033CT Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1033CT Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1033CT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of LT1033CT?
Are there any alternate parts available for LT1033CT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



