Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1014DIN
LT1014DIN
| Part Number: | LT1014DIN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1014DIN |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Quad Precision Amplifier ±22V/44V 14-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1014DIN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Quad Precision Amplifier ±22V/44V 14-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 97 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 12 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 44 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Operating Supply Voltage | 22 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 1.15 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LT1014DIN
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1014DIN Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1014DIN Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price of the product?
What are the alternate parts available for LT1014DIN?
What compliance standards or regulations does LT1014DIN meet?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






