Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013MJG
LT1013MJG
| Part Number: | LT1013MJG |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013MJG |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Precision Operational Amplifier 8-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013MJG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Precision Operational Amplifier 8-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 97 dB |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Input Bias Current | 50 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 450 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 44 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.6 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments LT1013MJG
| Datasheet | View & Download LT1013MJG Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013MJG Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013MJG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1013MJG Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1013MJG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the key features of LT1013MJG?
Are there any alternate parts available for LT1013MJG?
What are the technical specifications of LT1013MJG?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

