Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013DIDR
LT1013DIDR
| Part Number: | LT1013DIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013DIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Low power, 5V - 44V wide supply range, dual precision operational amplifier 8-SOIC -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013DIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low power, 5V - 44V wide supply range, dual precision operational amplifier 8-SOIC -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 105 °C |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 97 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | -15 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 350 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Operating Supply Voltage | 22 V |
| Output Current per Channel | 25 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LT1013DIDR
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1013DIDR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013DIDR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
What is the number of pins and circuits in this operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








