Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013CP
LT1013CP
| Part Number: | LT1013CP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013CP |
| Qty Available: | |
| Description: | Low Power, 4V-44V wide supply range, dual precision operational amplifier 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > LT1013CP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low Power, 4V-44V wide supply range, dual precision operational amplifier 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 97 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | -15 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 60 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 350 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Operating Supply Voltage | 22 V |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.4 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LT1013CP
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LT1013CP Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
| Datasheet | View & Download LT1013CP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LT1013CP?
What is the package type of LT1013CP?
What is the brand of LT1013CP?
What is the supply voltage range of LT1013CP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













